Žiadateľ nemôže meškať ani deň, ministerstvo môže aj pol roka.

Množstvo podnetov nám chodí práve kvôli meškaniu zo strany ministerstiev.

Mešká sa so zverejnením výziev oproti harmonogramom. Samotné vyhodnocovanie projektov trvá neskutočne dlho. Mešká sa s úhradou žiadostí o platbu. Zhotovenie zmlúv o zriadení záložného práva, dodatkov, ako aj schválenie zmien v projektoch trvajú mnoho mesiacov.

Keďže od podania projektu prejdú roky kým žiadateľ reálne dostane schválený finančný príspevok, úroky, ktoré musí dovtedy platiť bankám nehorázne narastajú. Neraz sa za tie roky ekonomická situácia žiadateľa zmení tak, že dotácia je pre neho už bezpredmetná.

Na druhej starne, keď žiadateľ mešká čo i len deň – a to nehovoríme o podávaní projektov, kde je termín vopred pevne stanovený – o šancu získať nenávratný príspevok definitívne príde.

Pri výzvach na doplnenie ministerstvo často stanoví krkolomný termín (väčšinou 7 alebo 10 dní) na doloženie dokladov, ktorých vybavenie síce väčšinou je možné stihnúť, ale nie je to jednoduché. Otázne je, prečo keď ministerstvo má čas niekoľko mesiacov, kým začne projekt vyhodnocovať, nemôže dať dlhší termín aj do výzvy na doplnenie?
Ak nestihnete doložiť požadované doklady do stanoveného termínu, vaša žiadosť bude automaticky vyradená.

Keď sa vám podarí podať žiadosť a doplniť dokumenty z výzvy včas, a dopracujete sa až k podpisu zmluvy o NFP, ešte stále nemáte vyhrané! V niekotrých zmluvách je totiž stanovený dátum podania prvej žiadosti o platbu, ktorý vám tiež radíme dodržať, v opačnom prípade máte smolu a celá vaša snaha bola zbytočná..

No a potom vám už ostáva iba čakať, čakať, a dúfať, že čas do prijatia platby sa nebude počítať v rokoch, ale v mesiacoch…

Príspevok bol vložený Regionálny operačný program, Všeobecné a označený . Vytvorte záložku pre trvalý odkaz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *